רביית דיסקוסים

רביית דגי הדיסקוס היא השיא בגידול הדיסקוס שכן זוג הורים עם עשרות- מאות דגיגים הניזונים מגופם הוא מחזה מדהים.

על מנת להגיע למצב זה יש לנקוט במספר צעדים התחלתיים:
הקמת להקה- קשה מאוד לקבוע את מינו של הדיסקוס במיוחד אם טרם הגיע לבגרות, על כן רצוי לשכן באקווריום קבוצת דיסקוסים (ככל שהקבוצה גדולה יותר כך הסיכוי הסטטיסטי ליצירת זוגות גבוה יותר). רצוי שקבוצת הדיסקוסים תהיה באותו גודל ואותו גיל פחות או יותר (לאור הניסיון שנצבר ב- "דנציגר - דיסקוס", הדגים הגדולים והדומיננטיים עשויים להיות זכרים ועל כן צריך לבחור גם כמה קטנים יותר לקבוצה מתוך הנחה שיכול והן נקבות - זוהי השערה בלבד).

כאשר הדיסקוסים יגיעו לבגרות מינית בגיל 10-24 חודשים, יתחילו מלחמות טריטוריה ותתבצע חלוקה לזוגות בשלב זה רצוי להכניס לאקווריום משטחי הטלה כגון - קונוסים ייעודיים, צינורות פלסטיים,עציצים, עלים וכיוצא באלו.

במידה וזיהינו זוג, לאחר הטלה אחת לפחות, כדאי להעביר את הזוג לקראת ההטלה הבאה לאקווריום ריבוי, בכדי להעלות את הסיכוי של הדגיגים לשרוד. הגודל המומלץ של אקווריום ריבוי הינו- 50X60X50 (150 ליטר ברוטו). באקווריום זה יש להוריד את המוליכות לטווח שבין 250 ל- 500 מיקרוסימנס (ראו תנאי מים בתחילת המאמר). את רמת המוליכות מורידים בעזרת מערכת אוסמוזה הפוכה.


באקווריום הריבוי רצוי להשתמש בפילטר ספוג המופעל באמצעות אבן אוויר ללא שימוש במשאבות או ראשי כוח על מנת שלא לפגוע בדגיגים וכמובן, להציב משטח הטלה נוח עם אפשרות גישה נוחה לצורך הטלה.

כשהגיע הרגע המיוחל ויש הטלה יש לזהות את הזוג המטיל ולהביט באזור הביב של הדיסקוס על מנת לזהות את מינו. לנקבה יש איבר מין רחב יותר ממנו מוטלות הביצים ומודבקות על משטח ההטלה , לזכר יהיה איבר מין נקודתי יותר כראש של סיכה והוא יעבור במקביל או אחרי הנקבה ויפרה את הביצים.

לאחר כ-60 שעות לערך יבקעו הביצים והדגיגים יישארו צמודים למשטח ההטלה במשך 60 שעות נוספות עד אשר יעכלו את שק החלבון ויחלו בשחייה עצמאית ובחיפוש ההורים. על מנת להקל על מציאת ההורים ניתן להוריד את מפלס המים ולהוציא עצמים כהים מהמים - במצב נורמלי לא תהיה לדגיגים בעיה למצוא את ההורים גם ללא שינויים אלו.

לאחר 7-10 ימים ניתן להתחיל להאכיל את הדגיגים (כשהם עדיין על ההורים) בארטמיה טרייה מייד לאחר בקיעתה ( עד 24 שעות אחרי בקיעתה של הארטמיה - אז ערכה התזונתי הוא הרב ביותר). בנוסף ניתן להאכיל במזון יבש גרוס לאבקה.

אחרי שלושה שבועות - חודש או על פי מצב ההורים ניתן להעביר את הדגיגים לאקווריום נפרד ולהאכיל בארטמיה ובמזון יבש טחון.

בהצלחה!